Facebook’a Reklam Vermenin Avantajları

Diğer bütün reklamcılık tekniklerinin içinde internet üzerinden reklam yapma seçeneği giderek hız kazanmakta. Facebook reklamlarının faydalarını saymadan önce, Facebook reklamcılığı ile ilgili biraz bilgi verelim. Facebook yıllardır büyüyerek gelişti ve reklamlar da Facebook’un en öncelikli gelir kaynaklarından biri haline geldi. Her gün 500 milyondan fazla kişinin Facebook’ta oturum açmasından dolayı Facebook reklam için zengin bir hedef haline geldi. Reklam modeli Google Adsense gibi her tıklama başına belirli bir miktar para ödemeye dayanıyor.

Bildiğiniz gibi, İnternet reklamcılık ücretleri anahtar kelimelerin popülaritesine göre kararlaştırılmakta. İşinizle ilgili anahtar kelime için teklifte bulunuyorsunuz ve “Tıklama Ücreti (Cost Per Click – CPC)” ödüyorsunuz. Reklamlar ise kullanıcıların kişisel seçimlerine ve tercihlerine göre yerleştiriliyor, bu sayede kullanıcıların ilgisi daha kolay çekilebiliyor. Reklamlarınızın gösterilmesi için istediğiniz özelliklerde belirli bir kitleyi seçebilirsiniz.

Reklamlarınızı bir banner veya slogan ile ya da çeşitli oyunlar sayesinde işinize, şirketinize destek verecek şekilde oluşturma seçeneğine sahipsiniz. Facebook reklamlarını Google Adsense’den ayıran ilk önemli fark, grafik reklamları kullanabiliyor olmanızdır. Facebook’un davetiyeler yollama özelliğini kullanarak da reklamınızı yapabilirsiniz. Kullanıcıların ilgilerine göre reklam ilişkileri göz önüne alındığında, Facebook reklamları tüm diğer online reklam modellerinden farklıdır.

Facebook Üzerinden Reklam Yapmanın Firmalar İçin Faydaları

Internet reklamcılığın faydalarını tekrar saymakta bir lüzum görmüyorum ve eminim hepiniz küresel aramaların önemi ile ilgili bir fikre sahipsiniz. Facebook canlı olarak büyümesini sürdürmekte ve Facebook üzerinden reklam verenlerin sayısı da doğal olarak artmakta. İşte Facebook’un diğer internet reklam seçeneklerine kıyasla faydaları.

Özel Olarak Seçilen Kitle

Facebook reklamları dağıtma sistemi insan bazlıdır. Facebook insanların yaşları, cinsiyetleri, beğenileri, adresleri, evlilik durumları, iş bilgileri gibi birçok veriyi hafızasında tutar. Bu durum, konu reklamları kişiye göre belirlemeye ve dağıtamaya gelince Facebook’a büyük bir güç ve kolaylık sağlamakta. Reklamlar müşterilerin profillerindeki belirli detaylar göz önünde bulundurularak kolayca dağıtılabilir. Bu durum iş sahiplerinin belirli kullanıcılara ulaşmasını ve bu sayede daha fazla gelir elde etmesini kolaylaştırmakta.

Daha Ucuz

Reklam vermenin önemi asla tam olarak belirtilemez ancak bazen büyük bütçeler ayırmak gerekebilir. Fakat küçük işletmeler için Facebook reklamları diğerlerine göre çok daha ucuzdur. Tabi ki, reklam ücreti anahtar kelimenin popülaritesine bağlı olarak değişecektir; ancak, genel anlamda küçük işletmeler için Facebook reklamları daha hesaplıdır.

Daha Fazla Esneklik

Reklam metinlerindeki, resimlerindeki 135 karakterlik kelime sınırı, konu içeriğe karar vermeye geldiğinde size biraz esneklik verir. Facebook reklamları sayesinde daha fazla söz söyleyebilirsiniz. Günlük bütçenize göre reklamlar çıkarabilirsiniz. Tüm bunlar Facebook’u tüm internet reklam sektörünün içinde en öne çıkaran etkenlerdendir.

Facebook Sayfasının Ticari Yararı

Facebook’ta, ürününüzle ilgili en son bilgileri ve güncellemeleri müşterilerinize duyurabileceğiniz bir Facebook sayfası oluşturabilirsiniz. Bu özelliğin en büyük vaadi müşterilere daha fazla yardımda bulunabilmektir. Ayrıca Facebook sayfaları üzerinden promosyon içerikli reklamlar da yapabilirsiniz.

‘Beğen’ ve ‘En yeniler’ Özelliklerinin Faydaları

Facebook’un en önemli reklamcılık özelliklerinden birisi de En Yeniler (New Feeds) sayesinde ağızdan ağıza yayılan “beğenme (Like)” özelliğidir. Eğer bir kişi sizin reklamınızı “beğenmişse” bu durum, o kişinin arkadaşlarının ana sayfalarında “En yeniler” olarak gözükecektir. Yani eğer Facebook üzerinden reklamlarınız sayesinde bir müşteri edinseniz bile, aslında o bir müşteriden çok daha fazlasıdır. Reklamınız daha çok kişilere ulaşır.

Yerel Piyasaya Uygun Olması

İş sayfası veya seçilmiş reklam sayesinde, yerel işletmeler belirli coğrafik bölgelerde yaşayan insan profillerine ulaşarak daha fazla kâr elde edebilir. Facebook’un sunduğu “Durum Davetiyeleri (Event Invitation)” sayesinde anahtar kelimenizi çok büyük kitlelere ulaştırabilirsiniz. Facebook sayesinde markanıza bağlı bir müşteri topluluğu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Yerel Müşteri

Facebook’un kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte, reklam yapacak firmaların daha fazla miktarda insana ulaşma olasılığı da arttı ve kolaylaştı. Facebook’un çok dilli bir internet sitesidir ve bu durum reklamınızın farklı coğrafik bölgelere ulaşması için yeni yollar açmaktadır. Facebook’un tüm artılarının ve eksilerinin yanında, çok geniş çaplı bir sosyal yardımı olması en büyük avantajıdır. Siteyi ziyaret eden net kullanıcı sayısını göz önünde bulundurarak bu faydanın üstüne gitmenizi söyleyebiliriz.

Facebook’un reklamcılık avantajlarını daha detaylı öğrenebilmek için sitenin kendi reklam sayfasına bir göz atın. Facebook canlı olarak büyüyen bir sosyal paylaşım platformu olduğu için sizlere sağlayacağı en büyük yarar, sizleri ne istediğini bilen ve seçilmiş müşteri kitlesine ulaştırmak ve böylece daha fazla kâr elde etmenize yardımcı olmak olacaktır.