Youtube Reklamlarının Çeşitleri ve Avantajları

youtube-reklam-videoları

Youtube Reklamlarının Çeşitleri ve Avantajları

  • Her ay 1,5 milyar kullanıcı YouTube’a giriş yapıyor ve bu platformu kullanıyor.
  • Kullanıcılar her gün mobil cihazlarından YouTube’da bir saatin üzerinde video izliyor.
  • Son iki yılda YouTube’da reklam yayınlayan KOBİ’lerin sayısı iki katına çıktı.

Youtube dünyanın en büyük video izleme platformu olduğu gibi aslında dünyanın en büyük televizyon kanalıdır. Öyle ki herkese bu televizyon kanalında kendi programını yapma şansı sunuyor. Bu programlara reklamlar alarak da herkesin kazanmasını sağlıyor.

Youtube’da reklam vermek ise çok kolay olduğu kadar çok da ucuzdur. Özellikle marka bilinirliğini arttırma amacı olan markalar için Youtube en iyi mecradır. Tabi hangi mecrada reklam verirseniz verin avantajdan bahsedebilmek için reklamınızın da dikkat çekici olup olmadığına bakmak gerekir.

Youtube Reklam Çeşitleri Nelerdir?

destekiletisim

Atlanabilir Yayın İçi Reklamlar

Reklamınızı YouTube’daki videolardan hemen önce gösterebilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı’nda göstermek istediğiniz video içeriğiniz varsa yine bu reklam seçeneğini kullanabilirsiniz. 

İşleyiş şekli

Video reklamlarınız bir videodan hemen önce, video sırasında yada video bitiminde oynatılabilir. İzleyiciler video reklamınızı 5 saniye sonra atlayabilirler.

​Nasıl ücretlendirilirim?

GBM teklifini kullandığınızda, izleyiciler reklam videonuzun 30 saniyesini ya da 30 saniyeden daha kısa reklamlar için tamamını izlediğinde ödeme yaparsınız. 

BGBM teklifini kullandığınızda ise reklamınızın gösterimine dayalı olarak ödeme yaparsınız. Bumper reklamlar BGBM (bin gösterim başına maliyet) teklifini kullanırlar, yani reklamınızın gösterildiği her 1.000 defa için ödeme yaparsınız.

Yayın içi reklamları hangi amaçla kullanabilirsiniz?

  • Potansiyel müşterilerinin kazanımı.
  • Web sitesi trafiğinin arttırılması.
  • Marka bilinirliği ve erişimin sürdürülmesi.
ytcount-u4HATemcin0-unsplash

Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar

Bir mesajınız mı var? Atlanamayan yayın içi reklamlar size göre! Müşterilerinize vermek istediğiniz tüm mesajı tek bir videoda verebilirsiniz.

Bunları ne zaman kullanmalıyım?

Reklam izleyicisine vermek istediğiniz bir mesaj varsa ve bunu tek bir reklam içinde sunuyorsanız bu reklam size göre.

İşleyiş şekli

Atlanamayan reklamlar en fazla 6 saniye sürer. Video başlamadan önce, video yayın sırasında veya video oynatılıp bittikten sonra bu reklamlar gösterilir. İzleyiciler bu reklamları geçemezler yani reklam atlama seçeneği bu reklam türünde yoktur.

Reklamlar nerede gösterilir?

Atlanamayan reklamlar Youtube içerisindeki videolarda veya Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki iş ortağı sitelerde ve uygulamalarda göserilebilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

Reklam gösterimine göre ödeme yaparsınız. Bu reklam türünde bin gösterim başına maliyet(BGBM) kullanılır. Yani reklamınızın gösterildiği her 1.000 defa için ödeme yaparsınız.

Gösterimlere bağlı olarak ödeme yaparsınız. Atlanamayan reklamlar, hedef BGBM (bin gösterim başına maliyet) teklifini kullanır, böylece reklamınızın gösterildiği her 1.000 defa için ödeme yaparsınız.

Hangi kampanya hedeflerinde atlanamayan reklamlar kullanılır?

  • Marka bilinirliği ve erişimi arttırmak.
ytcount-09nSGnb8ivA-unsplash (1416 x 1770)

Video Discovery Reklamları

Ne zaman kullanmalıyım?

Keşfedilmek ister misiniz? Cevabınız evetse bu reklam modeli tam size göre. Reklamlarınız Youtube ana sayfasında yan alanda veya mobil cihazlarda Youtube ana sayfasında gösterilebilir.

İşleyiş şekli

Bu reklam türünde reklamınız videonuzun küçük tanırım resmi ile birlikte birkaç cümleden oluşur. Reklamın görünümü reklamın çıktığı alana göre değişiklik gösterebilir. Video Discovery reklamları kullanıcıları reklamınızı tıklamaya davet eder. Sonrasında videonuz Youtube izleme sayfasında oynatılır ve izlenir.

Reklamlar nerede gösterilebilir?

Video discovery reklam modelinde reklamlarınız; YouTube arama sonuçlarında, ilgili YouTube videolarının yanında ve mobil cihazlarda YouTube ana sayfasında gösterilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

Reklamınız izleyiciler videonun küçük resmini tıkladığında ve  reklamı izlemeyi seçtiğinde ücretlendirilir.

Hangi kampanya hedefleri video discovery reklamlarına izin verir?

  • Ürün ve marka üzerinde düşünmeye iten kampanyalarda.
  • Hedef belirtilmeden oluşturulan ve keşif amaçlı oluşturulan reklam stratejilerinde.
cd

Bumper Reklamlar

Bumper reklamlar, MArka farkındalığı ve bilinirliğini arttırmak için idealdir.

Bunları ne zaman kullanmalıyım?

Hedef kitlenize kısa ve akılda kalıcı bir mesaj vermek istediğinizde bu reklam kampanyasını kullanabilirsiniz.

İşleyiş şekli

Bumper video reklamları 6 saniye veya daha kısa sürer. Bu reklamlar bir videodan önce, video sırasında ya da video bitiminde gösterilir.. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

Reklamlar nerede gösterilir?

Bumper reklamlar YouTube videolarında veya Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki iş ortağı sitelerinde ve uygulamalarında yer alan videolarda gösterilebilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

Bumper reklam modelinde gösterime dayalı ödeme yaparsınız. BGBM ücretlendirmesi kullanılır. Yani reklamınızın gösterildiği her 1.000 sefer için ödeme yaparsınız.

Hangi kampanya hedefleri bumper reklamları kullanır?

  • Marka bilinirliği ve erişimi arttırmak.
john-schnobrich-2FPjlAyMQTA-unsplash (1207 x 805)

YouTube Masthead Reklamları

Masthead reklamlar; hem mobil cihazlar hem bilgisayarlar hem de TV ekranlarında Youtube ana sayfasında en üst alanda görülen reklamlardır. Masthead reklamlar yalnızca Google satış temsilcisi aracılığıyla rezervasyon esaslı olarak kullanılabilir.

Ne zaman kullanmalıyım?

Bu reklam türü yeni bir ürün, hizmet veya lansmanı duyurma için yada çok kısa sürede geniş bir kitleye erişmek için kullanabilirsiniz.

İşleyiş şekli

Bu reklam türünde işleyiş şekli yayınlandığı alana göre değişkenlik gösterir. Masaüstü yani bilgisayarlarda YouTube ana sayfasının en üst kısmında 30 saniyeye kadar sessiz şekilde otomatik olarak oynatılır.  Videonun sesini açmak isteyen kullanıcılar isteğe göre sesini açabilir. Ana reklam videosunun yanındaki alana ek olarak 2 reklam videosu daha ekleyebilirsiniz. Otomatik oynatılan bu reklam videosundan sonra video küçük resim olarak ekranda görülür. Kullanıcılar resmi tıkladığında videonun yüklendiği Youtube sayfasına ulaşır.

Nasıl ücretlendirilirim?

Bu reklam türü rezervasyon ile çalışmaktadır. Günlük maliyet(CPD) ya da BGBM ile ücretlendirilir. Ücret tahmini ve hedefler için ajanslardan destek alınmalıdır.

freelance-designer-working-on-laptop (1115 x 743)

Atlanamayan Video Reklamlar

Bu reklam modelinde reklamınız, izleyicinin açtığı bir videodan hemen önce, video oynatılırken yada video bitiminde gösterilir. Bu reklamlar en fazla 15-20 saniye olabilir. Bu reklam türünü tercih etmek istediğinizde reklamınızın gösterilmesi için en uygun içeriğin, zamanın ve izleyicinin bulunması için belirli bir kontrol sağlanır. Bu kontroller sonucunda eğer uygun bir sonuç çıkmaz ise bu reklam modeli kullanılmaz ve diğer reklam modelleri markanız için önerilir.